Wright, Richard William
hráč na klávesové nástroje, zpěvák, skladatel
Richard Wright se narodil 28. července 1943 Bridie a Cedricovi Wrightovým, zámožným obyvatelům města Londýna. Vyrůstal ve čtvrti Hatch End a stejně jako Nick Mason a Roger waters navštěvoval Regent Street Polytechnic, obor architektura. Stal se tak také zakládajícím členem uskupení Sigma 6, které se později stalo skupinou Pink Floyd.
Rick Wright byl jediný z kapely, který měl nějaké hudební vzdělání (navštěvoval kurzy hry na klavír). Není proto divu, že se vedle Gilmoura a Waterse věnoval komponování hudby pro kapelu. Jeho parketa byly zvláště dlouhé, převážně instrumentální kompozice jako A Saucerful of Secrets, Echoes a Shine on You Crazy Diamond.
Velkou měrou se podílel i na nejúspěšnějším albu skupiny – Dark Side Of The Moon (je autorem skladeb The Great Gig in the Sky a Us and Them, které měly původně pracovní názvy A Mortality Sequence a A Violent Sequence).
Rickův měký a příjemný hlas byl rozvěž často využíván pro doprovodné vokály a nezřídka kdy i pro hlavní zpěv (Time nebo Echoes). Rick ovšem nehrál pouze na klávesové nástroje (Hammond, Farfisa, Hohner, ARP, Moog), ale i na vibrafon a dokonce na trombón, ve skladbě Biding My Time.
Rick rovněž obsluhoval syntezátory (Prophet a od roku 1987 Kurzweil).
V době vrcholící krize v kapele, v době natáčení alba The wall v roce 1979, byl Rick Wright hlavním trnem v oku Rogera Waterse. Ten mu vyčítal nedostatečný zájem o projekt, nulové přispění a nepochopení celého tématu. Dnes už je těžko říci, co bylo pravdou, protože ani Nick Mason projektu příliš nepřispěl a podíl Davida Gilmoura byl rozhodně menší, než bylo obvyklé. Roger Waters nicméně požádal Ricka Wrighta, aby z kapely dobrovolně odešel. Ten to odmítl a Roger Waters mu dal jasné ultimátum: pokud neodejde dobrovolně, nechá Roger celý projekt padnout, což bylo z finančního hlediska nemyslitelné. Rick Wright tedy z kapely odešel a na koncertech The Wall figuroval už jen jako najatý hráč, a paradoxně na tom jako jediný profitoval, protože koncerty znamenaly pro kapelu ztrátu, kterou hradili jednotliví členové z vlastní kapsy. Na albu The Final Cut se nepodílel vůbec.
Ještě před vydáním The Wall, v září 1978, vydal Rick Wright své první sólové album s názvem Wet Dream. Album bylo poměrně úspěšné a dnes se řadí k těm lepším ze sólových porjektů.
V roce 1984, tedy v době, kdy nebyl členem Pink Floyd, zformoval Rick Wright duo s názvem ZEE s kytaristou Davem Harrisem ze skupiny Fashion. Tato formace vydala pouze jediné album, poměrně málo známé Identity. O dva roky později se duo rozpadlo a Rick Wright se vrátil k práci s Pink Floyd jako najatý hráč na klávesy na albu A Momentary Lapse Of Reason, které připravovali David Gilmour a Nick Mason po vznovuvzkříšení skupiny. V průběhu nekonečného turné Another Lapse, které následovalo po vydání alba se Rick stal opět členem kapely.
Na albu Division Bell se Rick Wright podílel velkou měrou. Byl spoluautorem pěti skladeb alba a na několika písních sdílí s Davidem Gilmourem vokály. Především jeho Wearing The Inside Out předznamenala jeho další sólový projekt.
Tím bylo v roce 1996 vydané album Broken China, inspirované klinickou depresí Wrightovy přítelkyně. Na tomto albu se podílela i Sinead O’Connor, Pino Palladino a Tim Renwick.
Rick Wright se rovněž podílel na třetím sólovém albu Davida Gilmoura s názvem On An Island. Podílel se i na koncertech Davida Gilmoura v roce 2006.
Rick Wright zemřel na rakovinu 15. září 2008.
Rick Wright byl ženatý s Juliette Galeovou v letech 1964-1982. V roce 1996 si jejich dcera Gala vzala za manžela Guye Pratta, baskytaristu, který s Pink Floyd hrál v letech 1987-1994.
Rick Wright miluje yachting, především ve Středozemním moři, které inspirovalo i jeho album Wet Dream. Možná právě proto je jeho druhou ženou překrásná Řekyně jménem Franka.
Rickův syn Jamie je bubeníkem v trash-metalové kapele.