Floydopedia


2 A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z

24h Technicolour Dream

zmiňováno (jako Games for May) ve skladbě See Emily Play

Čtyřiadvacetihodinový barevný sen, celodenní hudební maratón, byla akce v klubu UFO, na které se Pink Floyd podíleli.
Sami Pink Floyd vystoupili brzo ráno za svítání, kromě toho ale celou akcí prošli jako diváci (podívat se přišel např. i Paul McCartney).
Přeneseně (jako Games for May – Májové hry – akce se konala v květnu) ji také zvěčnili ve své době veleúspěšné See Emily Play.

Abdul-Jabbar, Kareem


americký hráč basketbalu
zmiňován v textu skladby Home na albu Rogera Waterse Radio K.A.O.S.

Kareem Abdul-Jabbar, vlastním jménem Ferdinand Lewis Alcindor (nar. 1947) je bývalý basketbalový hráč, dlouholetý člen týmu Los Angeles Lakers („Laker“, tedy člen tým Los Angeles Lakers je také zmiňován ve stejném verši ve skladbě Home) a držitel mnoha rekordů, např. zanejvyšší počet bodů získaných během kariéry (38.387), za nejdelší sérii zápasů bez porážky apod.

Aga Khan

zmiňován v textu skladby Home na albu Rogera Waterse Radio K.A.O.S.

Aga Khan (česky Aga Chán) je slavnostní oficiální titul pro nejvyššího představitele (imáma) šíitské odnože islámu. Titul Aga chán se používá od roku 1817, současný princ Karim Al-Husejní je titulován jako Aga Chán IV.

V textu skladby je titul uveden jako zástupný pro označení duchovního vůdce části islámského náboženství, v opozici k označení „king – král“, vyskytujícímu se ve stejném verši, označujícího nejvyšší světskou autoritu v západní civilizaci.

Alan

Je zmiňován v názvu skladby „Alan’s Psychedelic Breakfast“ z alba „Atom Heart Mother

 Alan, zmiňovaný v názvu této skladby a kterého v této skladbě můžeme slyšet během svých ranních rituálů a snídaně, je Alan Styles (1936 – 8.12. 2011), jeden z roadies skupiny. Je vyfotografován na jednom z vnitřních obrázků alba.

 Alan pocházel stejně jako jádro Pink Floyd z Cambridge a pro Pink Floyd mnoho let pracoval jako bedňák (roadie). Kromě výše uvedené skladby se objevil také na jedné z fotek na obalu alba Ummagumma a asistoval Nicku Masonovi ve skladbě Merry Xmas Song (také známou jako Here Comes Santa), která byla vysílána na rádiu BBC.

 Později se přestěhoval do USA, kde v roce 2011 zemřel ve věku 75 let na zápal plic. Na fotce zcela vlevo (zcela vpravo Roger Waters).

Anderson, Pink

Americký bluesman, vlastním jménem Pinkney Anderson, narozený 12.2.1900 v Laurens, Jižní Karolína. Zpěvák a kytarista, který se poprvé aktivně účastnil práce v nahrávacím studiu již v roce 1928, část života se živil jako doprovodný hudebník při pojízdné lékařské show. V 50. letech nahrál první vlastní album a později se objevil také ve filmu The Bluesmen (1963). Aktivity omezil po mrtvici v polovině 60. let a zemřel v říjnu 1974.

Spojením jeho křestního jména s křestním jménem dalšího muzikanta Floyda Councila vytvořil Syd Barrett základ jména své nově vzniklé kapely – The Pink Floyd Sound, později známé jen jako Pink Floyd.

Antonioni, Michelangelo

filmový režisér

 Michelangelo Antonioni se narodil 29. září 1912 v italském městečku Ferrara. Zemřel 31.7. 2007. Vystudoval ekonomii na Univerzitě v Bologni a filmovou režii na Centro Sperimentale di Cinematografia v Římě.

 V roce 1970 si vybral mimo jiné i Pink Floyd, aby mu napsali hudbu k jeho filmu s názvem Zabriskie Point. Film ukazuje undergroundovou kulturu Ameriky na konci 60. let. Během natáčení byl Antonioni s výkonem Pink Floyd stále nespokojený a nutil je nahrávat stále další a další verze skladeb.
 Pink Floyd nebyli jedinými umělci, kteří se na soundtracku podíleli. Dalšími byli například Jerry García, The Grateful Dead, The Kaleidoscope a další.

 Mezi další výzamné Antonioniho filmy patří například: La Notte (Noc)(1961), Il deserto roso (Červená pustina)(1964) a Blowup (Zvětšenina)(1966).

Anzio (operace Shingle)

zmiňováno v textu skladby When The Tigers Broke Free.

 Vylodění v oblasti Anzio a Nettuno v Itálii byla poměrně troufalá operace spojenců, kteří se 22. ledna 1944 vylodili proti dvojnásobné opevněné přesile Němců. Přes počáteční neúspěchy spojenci nakonec uspěli a otevřením druhé fronty v Itálii donutili nacisty rozdělit síly a připravili tak půdu pro invazi do Normandie.

 V této operaci bojoval i Eric Fletcher Waters, otec Rogera Waterse, který zde také jako příslušník Královské pěchoty 18. 2. 1944 zahynul.

 Na obrázku je Pinkův otec ve filmu Pink Floyd The Wall, předobraz Rogerova otce, jehož si ve filmu zahrál James Laurenson.

Arnold, Patricia (P.P. Arnold)

zpěvačka

 Patricia Arnold se narodila 3. srpna 1946 v Los Angeles do rodiny gospelových zpěváků. Svoji kariéru zahájila jako doprovodná zpěvačka Ikea a Tiny Turnerových. V roce 1966 spolu s nimi předskakovala Rolling Stones, kde si jí všiml Mick Jagger a zařídil jí kontrakt s nahrávací společností. V rámci doprovodných kapel vystupovala s Jimim Hendrixem, The Who, The Kinks, Blind Faith, Davidem Bowiem, Stevem Howem a dalšími.

 Natočila celou řadu sólových alb od 60. let až do současnosti. Rovněž vystupovala v mnoha muzikálech a jako doprovodná zpěvačka celé řady umělců. Mezi ty nejslavnější patřili Small Faces, Peter Gabriel, Eric Clapton, Oasis a další. V roce 1992 se objevila na Watersově albu Amused To Death, kde fenomenálně nazpívala vokály ve skladbách Perfect Sense Part 1 a 2. Jako zpěvačka s ním také absolvovala jeho turné In The Flesh v letech 1999-2000 a 2002 a turné Dark Side Of The Moon Live v letech 2006 – 2008.

 Se svým 1. manželem má dvě děti a se svým 2. manželem, kterým byl Fuzzy Samuels – v 70. letech basák skupiny Crosby, Stills, Nash & Young, má syna.

 Na obrázku je PP Arnold na obalu svého hitového singlu First Cut Is The Deepest.

 Oficiální stránky P.P. Arnold: www.pparnold.com

Atlas, Charles

zmiňován ve skladbě Sunset Strip na albu Rogera Waterse Radio K.A.O.S.

Charles Atlas, vlastním jménem Angelo Siciliano (1892 – 1972) byl kulturista a televizní celebrita v Kalifornii, zejména ve 40. a 50. letech. Charles Atlas byl propagátorem zdravé výživy a tělesného cvičení (body buildingu), byl jedním z prvních kulturistů a celebritou ve svém oboru. Založil trenérskou a poradenskou firmu, která existuje dodnes. Reklamní kampaně na knihy a TV pořady firmy Charlese Atlase jsou nejdelší nepřetržitou reklamní kampaní na světě. Charles Atlas se stal rovněž vzorem pro celý zástup svých následovníků, včetně např. Arnolda Schwarzenneggera.

Zmínka o „hře na kopání písku do tváře“ pochází z jedné z jeho prvních, notoricky známých televizních reklam. Reklamy na firmu Charlese Atlase totiž mají vždy více méně stejný průběh, který se v průběhu let mění jen málo: Svalnatý hromotluk jakoby neúmyslně kope písek na pláži na slunící se lidi, včetně hubeného slabého mladíka a jeho dívky. Chlapce to rozzuří, ale protože je mnohem slabší, na hromotluka si netroufne. Doma pak ve frustraci zničí židli (tento detail se vyskytuje ve všech verzích reklamy) a spatří knížku o cvičení od Charlese Atlase.
Po pár dnech posilování dle Atlasových rad získá obstojnou muskulaturu a při příštím setkání s rváčem na pláži už se nenechá bezmocně tyranizovat, čímž si získá nehynoucí obdiv své dívky…

Umělecké jméno Atlas získal Siciliano podle sochy řeckého titána Atlase, jehož socha zdobí průčelí hotelu na Coney Islandu, které byl údajně velmi podobný. Kromě toho podle řecké mytologie pojmenoval Charles Atlas i své děti – Hercules a Diana.

Atom Heart Mother

název alba

 „Atom Heart Mother“, tedy „matka s atomovým srdcem“ je název, který mate fanoušky od svého vzniku.

 Skladba byla skupinou z počátku při vystoupeních nazývána neoficiálně „The Amazing puding,“ ačkoliv byla originálně Ronem Geesinem označena jako „Epic.“
 Definitivní název vznikl v okamžiku, kdy skupina přinesla skladbu „The Amazing Pudding“ do vysílání Johna Peela a potřebovala nějaký název, ale žádný ji nenapadal. Podívali se tedy do aktuálního vydání Evening Standartu z 16. července 1970 a tam našli článek „Nuclear drive for woman’s heart“ o ženě, které byl voperován kardiostimulátor s nukleární baterií. To však skupině zdálo příliš dlouhé a tak název upravili (a ztajemnili) na „Atom Heart Mother.“