Floydopedia


2 A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z

Geesin, Ron

hudebník, skladatel, designer

Ron Geesin (nar. 1943) je jazzový pianista a avantgardní hudebník. Jeho prvním počinem bylo album A Raising Of The Eyebrows v polovině 60. let. Když se poprvé setkal s Rogerem Watersem a Nickem Masonem v roce 1968, neměl o Pink Floyd nejmenší povědomí. V té době napsal skladbu pro flétnu a varhany pro Masonu manželku Lindy (která byla flétnistkou a pomáhala např. Nickovi s jeho příspěvkem pro album Ummagumma). Geesinovu skladbu Lindy nakonec nepoužila, ale zhostil se jí Pete Townshend na svém albu, které vydal jako poctu guru Meher Babaovi.
Geesin později napsal hudbu k motoristickému dokumentu, který režíroval otec Nicka Masona.

Když byl Geesin požádán, aby napsal hudbu k lékařskému dokumentu The Body, oslovil pro spolupráci Rogera Waterse. Waters později soundtrack vydal jako své první sólové album (Geesin byl uveden jako spoluautor). Geesinova práce byla vymýšlení hudebních motivů a zvláště speciálních zvukových efektů a novátorských postupů. Nebyl příliš zainteresován v psaní klasických skladeb.

Příspěvek Geesina hudbě Pink Floyd je velmi zřejmý na albu Atom Heart Mother, kde je uveden jako skladatel a hudebník. Geesin později pracoval jako studiový hudební inženýr a tvořil avantgardní a extravagantní hudební alba pro úzký okruh posluchačů.

Oficiální stránky Rona Geesina:
www.rongeesin.com

Geldof, Bob

zpěvák, skladatel, kytarista, politický aktivista

Bob Geldof, vlastním jménem Robert Frederick Xenon Geldof se narodil 5. října 1951 v Irsku. Pro svou charitativní činnost je někdy nazýván Svatý Bob.

Hudební počátky Boba Geldofa jsou spjaty především s nastupujícím punkem v polovině 70. let. V roce 1975 se stal zpěvákem punkové kapely The Boomtown Rats. S touto skupinou dokonce zabodoval, když se jejich hit Rat Trap stal prvním hitem z tzv. nové vlny, který se dostal až na vrchol hitparády.
Druhým hitem, který Geldofovi zajistil celosvětovou slávu, byla skladba I Don’t Like Mondays o masakru na střední škole.

Bob Geldof je znám především svojí charitativní činností. V roce 1984 dal dohromady kapelu nazvanou Band Aid, která se skládala z většiny věhlasných hudebníků Velké Británie té doby. Společně natočili charitativní singl Do They Know It’s Christmas. Cílem bylo sesbírat peníze pro oběti hladomoru v Etiopii. Geldof doufal v 70.000 liber. Celkový výtěžek byl ale několik milionů liber (singl se prodává dodnes a stal se nejrychleji prodávaným singlem v britské historii).

Ohromující úspěch projektu Band Aid přiměla Geldofa pokračovat dál. V červenci uspořádal dvojici mamutích koncertů Live Aid v Philadelphii a v Londýně ve stejný den, pouze s časovým posunem. Na obou kontinentech se ho zúčastnili snad všichni významní hudebníci své doby. Phil Collins se dokonce díky bleskovému přesunu Concordem zúčastnil obou koncertů.
V Londýně vystupoval i Bob Geldof se svojí skupinou Boomtown Rats.

O dvacet let později uspořádal Bob Geldof reedici slavného koncertu Live Aid pod názvem Live 8. Cílem bylo přinutit světové státníky, kteří se sjeli na sumitu zemí G8 postavit se extrémní chudobě zejména v afrických zemích.
Koncert se konal symbolicky na osmi místech planety současně. Jedním z hlavních bodů však bylo společné vystoupení Rogera Waterse, Davida Gilmoura, Nicka Masona a Ricka Wrighta na jednom pódiu po dlouhých 24 letech (naposledy spolu hráli na koncertech The Wall v roce 1981).

Bob Geldof je rovněž známý jako představitel hlavní role Pinka ve filmu Pink Floyd The Wall.

Oficiální stránky Boba Geldofa:

www.bobgeldof.com