Floydopedia


2 A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z

Jackson, Andrew (Andy)

hudební inženýr, hudebník

Andy jackson byl členem týmu, který pracoval na zvukovém masteru pro film Pink Floyd The Wall. Poté se jako zvukový inženýr podílel na dalších studiových albech skupiny (The Final Cut, A Momentary Lapse Of Reason, The Division Bell) a podlel se na mixu P.U.L.S.E.

Pracoval i na sólových projektech: mixoval Watersovu desku The Pros And Cons Of Hitch Hiking a Gilmourovu About Face.

V roce 2000 vydal Jackson svoji první sólovou desku s názvem Obvious.

Jenifer Gentle

přítelkyně Syda Barretta, zmiňovaná v textu sklady „Lucifer Sam“ z alba „The Piper At The Gates Of Dawn“

Jenifer (též Jenny) byla Sydova přítelkyně v první polovině šedesátých letech. Její příjmení nebylo Gentle (Něžná).

Jenner, Peter

manažer a producent

Peter Jenner (ročník 1944) vystudoval ekonomii na univerzitě v Cambridgi a velmi rychle pronikl do undergroundové scény v Londýně začátkem 60. let. V srpnu 1966 se Peter Jenner a Andrew King stali prvními manažery Pink Floyd. Založili s Pink Floyd firmu Blackhill Enterprises, pojmenovanou podle farmy, kterou Jenner s Kingem vlastnili.

Hlas Petera Jennera je rovněž slyšet (zkreslený megafonem) ve skladbě Astronomy Domine na prvním albu skupiny – The Piper At The Gates Of Dawn.

Peter Jenner rovněž produkoval některé skladby z Barrettova sólového debutu The Madcap Laughs.

Po odchodu Syda Barretta (1968) skupina s Jennerem a Kingem ukončila spolupráci. Jenner pokračoval v práci manažera pro britské rockové umělce (Marc Bolan, The Clash, Kevin Ayers a Roy Harper).
Dnes se Jenner věnuje práci pro organizaci Association for United Recording Artists, která se snaží zabezpečit umělcům práva na jejich díla.

Joyce, Jon


zpěvák
na turné vystupoval s Pink Floyd, Eltonem Johnem.
Nahrával například s Frankem Sinatrou, Billim Joelem …
Zpíval ve filmech jako Apollo 13, Jumanji, Air Force One, The Flinstones.
S Rogerem Watersem spolupracoval v letech 1980 a 1990.
V roce 2010 se připojil k bratrancům Lennonovým jako čtvrtý doprovodný zpěvák.

Jug band

Termín Jug band se objevuje v názvu skladby Jugband Blues z druhého řadového alba Pink Floyd – Saucerful Of Secrets.
Jug band je označení pro kapelu sestavenou z netradičních nástrojů, které nejsou původně určené k provozování hudby (například nádobí, různé nářadí, podomácku vyrobené experimentální nástroje a pod.).
Základy jug bandů sahají až do třicátých let, kdy takové orchestry byly typické pro jižní státy USA, kde si celá řada černošských, zejména bluesových muzikantů nemohla dovolit drahé nástroje, a proto hráli cokoliv, co se dalo. Vznikaly tak originální zvuky a také nástroje, které přetrvaly do dnešních dnů (například kazoo).
Kapely sestavené pouze z domácky vyrobených nástrojů, které jsou určené pouze pro hraní hudby, se nazývají skiffle bands.